A múzeumi világ a nyugalom szigete a kultúrharcos széljárások közepette – állítja a lapunknak adott nagyinterjúban Baán László. A Szépművészeti Múzeum főigazgatója tavaly ősz óta miniszteri...
Pataky Attila, az Edda zenekar énekese a napokban arról panaszkodott, hogy 160 forintos árfolyamon felvett svájcifrank-alapú ingatlanhitele után immár havi félmillió forintos törlesztőrészlettel kell megbirkóznia. Bíró Ica, a fitnesz és a média világában is ismert személyiség pedig egy interjúban elmondta: a közelmúltban két barátnője is öngyilkos lett az elviselhetetlenné növekedett törlesztőrészleteik miatt.
Pataky és Bíró szomorú hírei kapcsán fordult lapunkhoz Sz. Lajos a saját történetével: - Az én ingatlanom tehermentes volt, és nagy értékű, de sajnos a feleségem megbetegedett, és kezeltetéséhez pénzforrásra volt szükség. A bankok nem adtak hitelt a házaspárnak, ám végül az egyik pénzintézet mégis hitelezett. Előzőleg azonban egy ügyvédi irodához irányították Sz.-t, ahol elintézték a soron kívüli válást, majd a bank az ingatlankivásárlásra adta meg a hitelt. Sz. felesége sajnálatos módon a kezeltetések ellenére elhunyt, a férfi vállalkozása pedig ezzel párhuzamosan tönkrement.
Sz. munkanélküliként is fizette a törlesztőrészleteket mindaddig, míg volt miből. - Jelenleg úgy néz ki, hogy az én ingatlanom is árverezésre kerül. A bank már közölte is a rossz hírt és azt is, hogy értéke alatt fogja eladatni a házamat - mondja Sz.
A férfi 155500 svájci franknak megfelelő forinthitelt vett fel, jelenleg 136ezerrel tartozik, ami a mai 230 forintos árfolyamnál körülbelül 31 millió forintot jelent. A bank szerint az ingatlan 56 milliót ér, ám - állítja Sz. - legfeljebb 20 millióért fogják elárverezni, így még mindig tetemes adóssága marad, ráadásul a végrehajtás díját is rajta fogják követelni. Érdekesség, hogy ellentétben az USA-val, ahol az ingatlanfedezetre adott hitelért az adós legfeljebb az adott ingatlannal felel - legrosszabb esetben viszik a házát, de nem többet -, Magyarországon a fedezetül felajánlott ingatlan elárverezése után fennmaradó összeget is behajtják az adóson. Sz. Lajos a kormányzati adós mentőcsomaggal kapcsolatban megjegyzi: ez nem vonatkozik a 30 millió forint feletti tartozással rendelkezőkre, a 90 napot meghaladó adósokra és azokra sem, akik már részesültek valamilyen fizetési könnyítésben. Így tehát őrá sem.
Kis tartozás, nagy baj
- 2008 óta folyamatosan nő a bírósági végrehajtások száma, ugyanakkor a közvélemény nagy része nem tudja, milyen nagy baj, ha egy ügy eljut a végrehajtási szakaszba - mondta a Heteknek egy neve elhallgatását kérő bírósági szakember, és hozzátette, általános tapasztalat, hogy a végrehajtások elérték a középosztályt. Sokan nem tudják, hogy a viszonylag kis összegű tartozásokból - közüzemi díjhátralékból, parkolási bírságból - is nagy baj származhat. Ha például valaki felhalmoz egy 100 ezer forintos villanyszámla-hátralékot, aminek következtében a bíróság elrendeli a végrehajtást, a végrehajtó lefoglalhatja az adós lakását. Egyszersmind kideríti, hogy terheli-e banki hitel az ingatlant, s ha igen, értesíti a bankot, hogy az is bekapcsolódhat a végrehajtásba. A bankok minden ilyen esetben be is kapcsolódnak, hiszen a foglalás miatt veszélybe került a hitel fedezetét képező zálogtárgy, azaz az ingatlan. A bank bekapcsolódásának azonban súlyos ára van: az illeték a fennálló ingatlan-tőketartozás 1 százaléka, az ügyvédi díj további 1 százaléka. 10 millió forint tartozás esetén ez 200 ezer forint további terhet ró az adósra. Ráadásul ezt az összeget abban az esetben is ki kell fizetnie, ha - mondjuk a foglalás fenyegető hatására - úgy dönt, hogy kifizeti a példánkban szereplő 100 ezer forintos villanyszámlahátralékát. Ezen felül a végrehajtó költségeit is behajtják tőle - még akkor is, ha a tartozást nem a végrehajtó szedte be, hanem az adós önként fizette ki. - Mindezt azért fontos hangsúlyozni, mert sokan úgy gondolkoznak, hogy az ingatlanhitelük részleteit foggal-körömmel is kigazdálkodják, az ehhez képest nagyságrendekkel kisebb egyéb hiteleiket azonban hamarabb kezdik nem fizetni abban a tévhitben, hogy abból úgysem származik súlyosabb probléma - hívta fel a figyelmet a fentebb már idézett bírósági szakember.
Egészpályás letámadás
- A végrehajtás „egészpályás letámadással" indul - mondta a Heteknek az ingatlanhitelezésben is jártas Kőfalvi Balázs ügyvéd: a végrehajtók megkeresik a bankszámlákat, a munkáltatót, bejegyzik a végrehajtási jogot a lakásra, lefoglalják az autót a gépjármű-nyilvántartásban. Ez a követelés biztosítását szolgálja, hogy a zálogtárgyakat ne lehessen eladni. A behajtásnál azonban érvényesülnie kell, és általában érvényesül is a fokozatosság elve: először pénzügyi úton, bankszámláról kell megkísérelni a behajtást, ezután következhet a munkabérből történő 33 százalékos letiltás. Nagyobb összeg esetén először az ingóságok - híradástechnikai cikkek, autók - elárverezése következik, végül - ha ezekből sem jön be a tartozás - jöhet az ingatlanárverés. - Ingóság árverésénél a becsérték 25 százalékáig is le lehet menni, ráadásul a becsértéket hasraütésszerűen állapítják meg, így töredék áron lehet ingóságokhoz jutni - mondja Kőfalvi Balázs. Az ügyvéd szerint az ingatlanárverés „a legdrámaibb". Itt az árverés induló értékét a Polgármesteri Hivatal adócsoportja által kiadott adó- és értékbizonyítvány alapján állapítják meg, amely általában 30 százalékkal alacsonyabb a piaci árnál. Ezt ugyan lehet kifogásolni, de saját zsebből kell finanszírozni a bíróság által kirendelt szakértőt. Az ügyvéd szerint ennek ellenére - értékes ingatlan esetén - érdemes megtenni. Az árverés során az eleve alacsony becsérték 70 százalékáig lehet lemenni, amennyiben az adós a lakóingatlanban lakik, és ez az egyetlen ingatlana. A többi esetben a kikiáltási ár feléig csökkenhet a vételár, azaz például egy húszmillió forintot érő, ám 14 millióért meghirdetett ingatlan 7 millió forintért kerülhet új tulajdonosához. - Így fordul elő az a helyzet, hogy az áron alul elkelt ingatlanok, melyekre hiéna lelkű emberek specializálódtak, nem fedezik a teljes tartozást, így a földönfutóvá tett emberek nem kezdhetnek saját kontóra új életet - állapítja meg Kőfalvi Balázs.
És a nyertesek
Egybehangzó jogászi vélemények szerint a tömeges fizetésképtelenségből - a pár ezer forintos parkolási díjtól a nagy értékű ingatlanhitel-bedőlésig - a végrehajtó jár a legjobban, mivel bevételei - munkadíj, költségátalány, behajtási jutalék stb. - a behajtott összeg 8-15 százalékát teszik ki. Ráadásul mindig ezt vonják le először, s csak ezután kap pénzt a behajtást kérő - még akkor is, ha például elmaradt gyerektartás behajtásáról van szó. Ezek alapján nem csoda, állították lapunknak jogi szakemberek, hogy a végrehajtói tisztség hitbizomány: kerületenként, városonként 1-3 végrehajtó van, fejenként több ezer üggyel. Nem engedik megnyitni a pályát, és nincs szabad végrehajtóválasztás. Különös, tette hozzá egyik informátorunk, hogy miközben a bírósági dolgozók időről időre vagyonbevallásra kötelezettek, a szintén közhatalmi ágat képviselő végrehajtókra nem vonatkozik ez a szabály.
Persze a bankokat sem kell félteni: van olyan pénzintézet, amelyik felmondott hitel esetén automatikusan 20 százalékkal megemeli a fennálló tartozást. A legtöbb pénzintézet olyan elszámolást mellékel a bíróságoknak, melyet a bírósági dolgozók képtelenek értelmezni, így kénytelenek elfogadni a bank által kiszámolt tartozást, mielőtt elrendelik a végrehajtást. És az is általános gyakorlat, hogy a magas kamatú - 30 százalékos - fogyasztási hitelek felmondása esetén a bankok megvárják a végrehajtással az ötéves elévülési idő végét, s csak az „utolsó percben" kérik a végrehajtást, ugyanis nincs annál jobb üzlet, mint amikor évi 30 százalékos kamattal ketyeg a számláló.
Kisokos
A végrehajtás az igényérvényesítés végs fázisa. Végrehajtható okirat lehet bíróság ítélete, közigazgatási ügyben hatóság határozata, illetve közjegyzi okirat. Az adós számára a közjegyzi okiratba foglalt igény végrehajtása a legveszélyesebb, mivel azt nem elzi meg eljárás, ahol ellenérveket lehetne felhozni, itt a legkiszolgáltatottabb az erfölénnyel szemben. Az ilyen okiratot aláírt emberek mozgástere a legszŐkebb. A bankok számára a biztos és gyors pénzügyi megtérülés a cél, ezért a lassúbb bírói út helyett a közvetlen végrehajthatóság érdekében a közjegyzi okiratokat preferálják. Ha fel kell mondani egy ilyen szerzdést nem fizetés vagy más ok miatt (ebben a bankok elég találékonyak: a hitelfedezet romlásától, a fedezeti ingatlanra rájegyzett végrehajtási jogig széles a paletta), a bank képviseli közjegyz által készített közokiratban felmondják a szerzdést, és a pontos fizetési kötelezettséggel együtt kiküldik a megszorult ügyfélnek. Ha a szerzdést annak idején közokiratba foglalták, és a felmondás is közokiratban történik, akkor a bíróság végrehajtási záradékot állít ki, és beindul a végrehajtás könyörtelen gépezete. Ilyenkor már különböz ügyvédi taktikákkal is csak lassítani lehet a folyamatokat, közben azonban nnek a kamatok, tehát reális pénzügyi háttér nélkül csak csodavárás zajlik.
A múzeumi világ a nyugalom szigete a kultúrharcos széljárások közepette – állítja a lapunknak adott nagyinterjúban Baán László. A Szépművészeti Múzeum főigazgatója tavaly ősz óta miniszteri...
A világ legkorábbi múzeumát egy brit régész, Leonard Woolley fedezte fel 1925-ben. Az épület Ur városában, a mai Irak területén található, és az Újbabiloni Birodalom utolsó királyának – bizonyos...
A miniszterelnök által meghirdetett családtámogatás nemzetközi visszhangjáról, a demográfiai növekedést célzó kormányzati intézkedésekről, valamint a hazai abortuszhelyzetről beszélt a Heteknek az...
Elsősorban a gigantikus demográfiai fordulatról szólt Orbán Viktor idei évértékelője. De vajon mik voltak a kormányfő év eleji beszédeinek közös motívumai az elmúlt húsz évben?
Pártja alig egy hónapos, de az Izraeli Védelmi Erők egykori főparancsnokát sokan már most az izraeli miniszterelnök legesélyesebb riválisának tartják. Úgy tűnik azonban, hogy a Gantz-jelenségnek...
Jeruzsálem három monoteista világvallás szent városa – ezt a szlogent gyakran idézik politikusok és a nemzetközi média egyaránt. A zsidó és keresztény kötődéshez nem fér kétség, de az iszlám...
Magyarország is epizódszereplővé vált az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi és infotechnológiai háborúban. A Huawei-ügy azonban túlmutat önmagán: előrevetíti a kiberháborúk korát.
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!