.
Elérkezett a fűtésszezon, és máris hallani felfoghatatlan családi tragédiákról. Csak hazánkban minden évben 30-40 ember halálát követeli a csendes gyilkos, a szén-monoxid. Szakértők segítségével annak járunk utána, hogyan előzhető meg a szén-monoxid-mérgezés, illetve mit tegyünk, ha bekövetkezett a baj.
A vérben az oxigént a hemoglobin nevű vastartalmú metalloprotein köti magához, és így szállítja a szövetek számára az éltető gázt. A szén-monoxid attól mérgező, hogy sokkal erősebben kötődik a hemoglobinhoz, mint az oxigén, így kiszorítja azt. A szövetek nem kapnak elegendő oxigént, vagyis az áldozat gyakorlatilag megfullad, hiába veszi a levegőt.
Nemcsak gázkészülékeknél áll fenn a szén-monoxid visszaáramlásának veszélye, hanem kandallók, kemencék, vegyes tüzelésű kazánok esetén is. Tökéletes égéskor széndioxid szabadul fel, a tökéletlen égéskor pedig szén-monoxid keletkezik az elégetett anyagtól függetlenül.
A lakásban több okból is felszaporodhat a szén-monoxid, illetve fogyhat az oxigén. Egyik ok a készülékek idős kora, és a karbantartás elmaradása – hívja fel a figyelmet György Roland műszaki biztonsági felülvizsgáló. „Magyarországon a gázfogyasztó berendezéseket használó háztartásokban a készülékek átlagéletkora 20-25 év, de nem ritkák az akár 40 éves cirkók, vízmelegítők sem.”
A másik ok a légutánpótlás hiánya. A készülékek többsége az adott helyiség levegőjét használja az égéshez, vagyis egy idő után a levegő-utánpótlás elfogyhat. Különösen igaz ez a modern, fokozott légzárású ablakok beépítése esetén. „Míg a régi ablakokon keresztül tudott megfelelő mennyiségű levegő bejönni a réseken keresztül, a fokozott légzárású műanyag vagy fa nyílászárókon szinte semennyi levegő nem tud bejönni a lakótérbe. Ezért, ha valaki nyílászárót cseréltet, mindenképpen kérje légbeeresztő, vagy köznapibb nevén szellőző beszerelését!”– figyelmeztet a szakember. Egy kazán általában két légbeeresztőt igényel, de ezt épületgépész mérnök által készített terv pontosíthatja.
A másik gyakran előforduló szabálytalanság, hogy a gázkészülékkel közös helyiségbe elszívó berendezést telepítenek. „Ezzel az a probléma, hogy míg a kazán a füstgázt mindössze 4-5 Pa nyomáskülönbséget használva próbálja kivezetni a kéményen át a szabadba, addig a szagelszívó vagy fürdőszobákba telepített páraelszívó berendezések az ellenkező irányba szívnak 200-300 Pa nyomáskülönbséggel. Ez 50-60-szoros túlerő a természetes huzat alapján működő kéménnyel szemben. Az eredmény pedig a tökéletlen égés, és az abból származó szén-monoxid-visszaáramlás.”
Fontos, hogy a kéményseprőket és az NGM-rendelet által előírt ötévenkénti kötelező gázipari műszaki biztonsági vizsgálatot végző szakembereket minden esetben beengedjük. A nem megfelelő keresztmetszetű vagy rossz állagú kémény ugyanúgy lehet veszélyforrás, mint egy elavult készülék. „Aki teheti, cserélje le régi, elavult készülékeit újabb, kondenzációs technológiájú kazánra. A kondenzációs kazánok nem az adott helyiség levegőjét használják, hanem a szabadból veszik az égéshez szükséges levegőt” – hívja fel a figyelmet György Roland. Ezen kívül mindenképpen érdemes felszerelni megbízható szén-monoxid-érzékelőt is, ezek kb. 15-20 ezer forintba kerülnek.
Mit tegyünk, ha már bekövetkezett a baj, egyáltalán hogyan vesszük észre? A tünetek nagymértékben függnek attól, hogy milyen tömény volt a belélegzett gáz, és hogy mióta van az áldozat a gáztérben – mondja dr. Ipolyi-Topál Gitta orvos-elsősegélyoktató. „Általában fejfájással, hányingerrel kezdődnek a panaszok, jellemző a bőr kipirulása is. Ha egy légtérben egyszerre többen lesznek rosszul, mindenképpen gondolni kell erre a lehetőségre! A gyerekek gyakran hamarabb jelzik a rosszullétet, mint a felnőttek.” A súlyos mérgezett arca élénkpiros, izmai megfeszülnek, összeszorított fogakkal kapkodja a levegőt, és hamar bekövetkezik az eszméletvesztés is. „Ilyenkor legfontosabb a kimentés, de vigyázva magunkra, hiszen gyakorlatilag egy percünk van, hogy mi magunk ne váljunk mérgezetté”– figyelmeztet a doktornő. Azonnal nyissunk ablakot, ajtót, és vigyük ki a mérgezettet a gáztérből. Ebben segítségünkre lehet az úgynevezett Rautek-fogás, amikor mindkét kezünkkel az eszméletlen beteg hóna alá nyúlva megfogjuk az alkarjait, hátát combjainkra fektetjük és úgy hátrálunk vele kifelé. „Tévhit, hogy nedves kendőt a szánk elé tartva kell mérgezett gáztérbe menni. A száj elé kötött kendőnek semmiféle szűrő-védő hatása nincs, nem szabad húzni vele az időt!”– oszlat el egy közkeletű vélekedést a szakember. A kimentett eszméletlen beteget fordítsuk stabil oldalfekvésbe, és hívjunk mentőt. Ha a légzés leállt, feltétlenül kezdjük meg az újraélesztést, de csak kimentett betegen, soha nem bent a gáztérben! Ha friss levegőre jutva jól is vannak az áldozatok, a lakásba addig nem szabad visszamenni, amíg a tűzoltóság szakemberei át nem vizsgálták, és a mentőszolgálatot is értesíteni kell.
A liberális jogrend demokratikus deficitje olyan jogi háttérhatalmat termelt ki, aminek sem választói legitimitása nincs, és a közérdeket sem szolgálja. Eljárásuk rendszerint azt közvetíti nemzeti...
Az Európai Parlament képviselői az elmúlt héten megszavaztak egy határozatot, amely felszólít minden tagállamot, hogy haladéktalanul ratifikálja az Isztambuli Egyezményt. Ezt mindeddig hét...
Bevezetik a dugódíjat, és öt éven belül korlátozzák a dízelautók behajtását Budapest központjába – legalábbis a főváros új vezetőségének tervei szerint. A változáshoz azonban parlamenti döntés...
Nemcsak Romániában ismert jelenség, hogy gyerekeket a saját szüleik adnak el prostituáltnak – ez az összes posztkommunista és harmadik világbeli országra jellemző. A gyerekeltűnések mögött...
Az online térben szocializálódott fiatal szülők számára természetes, hogy életük főbb eseményeit publikálják – nem kivétel ez alól a szülővé válás sem. Szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy...
Néhány évtizeddel ezelőtt elképzelhetetlennek tűnt, hogy egy fiatal ne házastársi hűségben és szülői szerepben gondolkozzon, annak minden előnyével és nehézségével együtt. A média, az aktuális...
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!