A múzeumi világ a nyugalom szigete a kultúrharcos széljárások közepette – állítja a lapunknak adott nagyinterjúban Baán László. A Szépművészeti Múzeum főigazgatója tavaly ősz óta miniszteri...
Nem lesz közös kampány, de mindkét ellenzéki párt beleáll az októberi kvótanépszavazás bojkottjába, tudta meg a Hetek az MSZP-től és a DK-tól. A szocialisták humoros elemeket is felvonultatnak a választók távoltartására, a DK pedig abban bízik, hogy a kormányoldal már elérte a mozgósítás felső határát, így mostantól az ellenzéké a pálya.
Közösen kampányol a kvótanépszavazás bojkottja mellett az MSZP és a DK – írta néhány hete az egyik baloldali napilap. Nyakó István, a szocialisták politikusa azóta is magyarázkodni kényszerül, ugyanis, mint a Heteknek megerősítette, nincs szervezeti szintű együttműködés a két párt között. A népszavazási bojkott mellett kardoskodó párt ugyanakkor tervez kampányt, de önállóan. A részleteket Budai Bernadett, a szocialisták szóvivője osztotta meg lapunkkal. Szeptember 3-án választmányi ülést tartanak, ami egyúttal a kampánynyitó rendezvényük is lesz. Ott mutatják be a sajtónak a plakátokat. „Lesznek nagyon kedves, kellemes poénok a kampányban”– mondta sokat sejtetően az ATV-ben Molnár Gyula szocialista elnök, ugyanakkor elismerte, ez akár kontraproduktív is lehet egy nem a humoráról ismert párt részéről.
Az MSZP mindenesetre azt akarja bemutatni szűk egy hónap alatt, hogy „a gyűlöletkormány népszavazása az Európai Unióból való kilépés előszobája, Orbán Viktor ugyanis ki akarja mondatni a magyarokkal, hogy ránk nem érvényes az európai jog”.
Budai Bernadett azt mondta, azért kérik a népszavazástól való távolmaradásra szimpatizánsaikat, mert így tudja az MSZP megvédeni Magyarország európai uniós tagságát. Mindenesetre a párt jelenleg elég nagy lemaradásban van: mint a Hetek megírta, a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Kft. augusztus elejei felmérése szerint a szocialista szavazóknak csupán alig egyharmada mondta azt, hogy kész követni pártja útmutatását, és biztosan bojkottálja a népszavazást. Egy másik kutatás szerint a megkérdezettek közel fele biztosan részt venne egy „most vasárnapi” kvótanépszavazáson, ami a kormány sikerét vetíti előre. Ám ugyanebben a kutatásban a megkérdezettek 28 százaléka az MSZP földkérdésről szóló népszavazásán is biztosan részt venne – noha ilyen népszavazás nem is lesz. Ez tehát arra utal, hogy a kormányoldal mégsem mehet biztosra.
Az MSZP-kampány költségeivel kapcsolatban Budai Bernadett kifejtette: alacsony költségvetésű, néhány millió forintos országos kampányt terveznek. „Némi iróniával azt lehetne mondani, hogy olcsóbb lesz annál, amibe egy heti gyűlöletreklám került az Európa-bajnokság és az olimpiai közvetítések alatt” – tette hozzá a szóvivő, majd arra is emlékeztetett, hogy miközben „a kormány a mi adónkból milliárdokból kampányolhat, az ellenzék ennek a töredékéből, amit költségvetési támogatásból fedez”.
Mint megtudtuk, az MSZP egyaránt használni akar „hagyományos és nem hagyományos eszközöket”: óriásplakátok, kitelepülések, szórólapok, és a párt számára ingyenesen elérhető televíziós felületeken sugárzott reklámok révén próbálják eljuttatni üzenetüket, miszerint „október 2-án csak Orbán Viktorra lehet szavazni – és vele szemben kell megvédenünk nemcsak a kiszolgáltatott embereket, hanem az ország uniós tagságát is”.
Szinte napra pontosan megegyezik az MSZP-menetrenddel a DK kampánya. Gyurcsány Ferencék szeptember 2-án rendezik kampánynyitó eseményüket, ahol beszédet mond a pártelnök, majd a teljes elnökség országjárásba kezd. Mind a 106 egyéni választókerületben kitelepüléseket szerveznek, több tíz-ezer példányban négyoldalas tájékoztató füzetet nyomtatnak – mondta lapunknak Gréczy Zsolt, a párt szóvivője. A kampány csúcseseményét október elsejére tervezik, amikor élőlánccal körbeveszik a Parlament épületét.
Arra a kérdésre, hogy a DK szempontjából milyen népszavazási eredmény számítana sikernek, Gréczy elmondta: ha 50 százalék alatt maradna a részvételi arány – tehát kevesebb, mint négymillió ember járulna az urnákhoz –, az számukra győzelem, Orbán Viktor számára pedig egyértelmű üzenet lenne a lemondásra. A nem éppen ezt a forgatókönyvet előrevetítő kutatási adatokkal kapcsolatban a szóvivő azt mondta: az 50 százalék feletti részvételi hajlandóságot úgy mérték, hogy az ellenzék eddig még nem kampányolt a távolmaradásért, miközben a kormány már csúcsra járatta a mozgósítást. Amit, Gréczy szerint, nehéz lesz fokozni, mivel a kormány üzenetei nem köszönnek vissza a mindennapokban. A mozgósításról a DK úgy véli, hogy a kormányoldal a valódi problémákról, a kivándorlásról, az oktatásról, a korrupcióról akarja elterelni a figyelmet. A DK a Maradj otthon, maradj Európában! jelmondattal vág bele a kampányba, hogy megakadályozzák, hogy a miniszterelnök „kivezesse Magyarországot az Európai Unióból”. Kérdésünkre Gréczy Zsolt is azt mondta, nem lesz közös DK–MSZP-kampány.
A múzeumi világ a nyugalom szigete a kultúrharcos széljárások közepette – állítja a lapunknak adott nagyinterjúban Baán László. A Szépművészeti Múzeum főigazgatója tavaly ősz óta miniszteri...
A világ legkorábbi múzeumát egy brit régész, Leonard Woolley fedezte fel 1925-ben. Az épület Ur városában, a mai Irak területén található, és az Újbabiloni Birodalom utolsó királyának – bizonyos...
A miniszterelnök által meghirdetett családtámogatás nemzetközi visszhangjáról, a demográfiai növekedést célzó kormányzati intézkedésekről, valamint a hazai abortuszhelyzetről beszélt a Heteknek az...
Elsősorban a gigantikus demográfiai fordulatról szólt Orbán Viktor idei évértékelője. De vajon mik voltak a kormányfő év eleji beszédeinek közös motívumai az elmúlt húsz évben?
Pártja alig egy hónapos, de az Izraeli Védelmi Erők egykori főparancsnokát sokan már most az izraeli miniszterelnök legesélyesebb riválisának tartják. Úgy tűnik azonban, hogy a Gantz-jelenségnek...
Jeruzsálem három monoteista világvallás szent városa – ezt a szlogent gyakran idézik politikusok és a nemzetközi média egyaránt. A zsidó és keresztény kötődéshez nem fér kétség, de az iszlám...
Magyarország is epizódszereplővé vált az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi és infotechnológiai háborúban. A Huawei-ügy azonban túlmutat önmagán: előrevetíti a kiberháborúk korát.
Alapító-főszerkesztő: Németh Sándor - Founder Editor in Chief: Németh Sándor. Kérdéseit, észrevételeit kérjük írja meg címünkre: hetek@hetek.hu. - The photos contained in the AP photo service may not be published and redistributed without the prior written authority of the Associated Press. All Rights Reserved. - Az AP fotószolgálat fotóit nem lehet leközölni vagy újrafelhasználni az AP előzetes írásbeli felhatalmazása nélkül! Copyright The Associated Press - minden jog fenntartva!